Medal Results:

THURSDAY JULY 28, 2011

 

110M HURDLES (45+)   

9:00AM

 

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY                            

TIME                      

1

Villegas, Gwynn

40-44

N/T

1

Snowden, Reggie   

45-49

N/T

2

Hall, Ben

45-49

N/T

 

110M HURDLES

 (25+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie, Phillip

20-24

16.1

2

McPherson, Cody

20-24

20.1

 

 

 

 

110M  HURDLES (55+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jacquet

55-59

16.8

 

 

 

 

800m (f)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Jenkins, Megan

FrontRunners NY 30-34

2:40.3

 

McDowell

35-39

2:53.0

 

Karbakhsch

45-49

3:12.0

 

Jaffe

25-29

3:25.3

 

Freese

25-29

3:34.8

 

Dao

n/a

4:23

 

Berger

65-69

4:51.1

 

 

 

 

800M (60+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Koga, Dean

60-64

2:56.1

2

Gauthier

60-64

3:04.7

3

Etnyre

60-64

3:05.7

1

Graham

70-74

3:36.1

 

Jones

60-64

DNS

 

Lyons

60-64

DNS

 

 

 

 

800m (40+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

McElhiney, Martin

FrontRunners NY 50-54

2:17.6

 

Deason

n/a

2:22.4

 

Carscadden

55-59

2:23.9

 

Ross

n/a

2:32.4

 

Fleming, William

55-59

2:41.7

 

Kong

40-44

2:27.2

 

Arellano

45-49

2:55.2

 

Rovig

55-59

3:11.2

 

Schloot

40-44

3:16.7

 

 

 

 

800M (25+)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Fleming, Ira

Seattle FrontRunners

2:15.5

2

Walker

25-29

2:16.8

3

Mullin

25-29

2:17.5

1

Leighton

30-34

2:29.6

 

Ordog

 

DNS

 

 

 

 

100M (65+)

Wind -1.5

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Graff

n/a

16.7

 

Walsh

70-74

17.8

 

Lewis

70-74

19.5

 

King

70-74

19.9

 

Tritsch

80+

20.2

 

Hernandez

65-69

DNS

 

 

 

 

100M (F) SECTION 1

Wind -2.9

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Fazio

55-59

14.7

 

Karbasch

45-49

15.6

 

Theofelis

45-49

16.1

 

Dao

n/a

20.9

 

Berger

65-69

26.5

 

 

 

 

100M (F)  SECTION 2

Wind  -1.7

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Stachelek

30-34

14.0

1

Swiderski

35-39

14.9

1

Jaffe

25-29

15.7

2

McDowell

35-39

16.2

2

Coryat

30-34

16.8

2

Freese

25-29

18.3

 

 

 

 

100M (M50+)

Wind -2.4

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Smith

50-54

12.9

 

Jacquet

55-59

13.1

 

Castle

50-54

13.9

 

Gidden

50-54

14.3

 

Ross

n/a

15.6

 

Lyons

60-64

23.6

 

 

 

 

100M (M40+)

Wind -1.7

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Moore

40-44

11.6

 

Castillo

40-44

12.5

 

Villegas

40-44

12.9

 

Brito

45-49

13.1

 

Durgin

40-44

13.4

 

Buenafe 

45-49

13.7

 

Koppers

40-44

13.9

 

 

 

 

100M (M30+)

Wind -1.8

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Wang

35-39

11.7

1

Jones

60-64

11.8

1

Wingate

30-34

12.0

2

Wilkins

30-34

12.9

2

Au

35-39

13.4

 

Wu

n/a

15.7

 

 

 

 

100M 20+

Wind -2.4

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

11.3

1

Mullin

25-29

13.0

 

 

 

 

5000M RACEWALK

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Arellano

45-49

36:03.6

1

Lyons

60-64

42:55.2

1

King

70-74

49:13.8

 

 

 

 

JAVELIN (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

BEST THROW (m)

2

Jaffe, Anna

25-29

11.19

1

Swidersky, Isabelle

35-39

16.60

1

Freese, Brittany

25-29

14.08

1

Karbaksch, Minou

45-49

14.48

 

 

 

 

JAVELIN (M25-44)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

BEST THROW (m)

2

Castillo

40-44

28.77

 

Cote

 

DNS

1

Moore

40-44

43.20

3

Schloot

40-44

19.15

1

Au

35-39

16.28

1

Mullin

25-29

22.41

 

 

 

 

JAVELIN (M45+)

 

 

 

PLACE

NAME 

AGE CATEGORY

BEST THROW (m)

1

Daroff, Rob

45-49

30.06

2

Dietrich, Woody

55-59

23.13

1

Longres, John

70-74

17.54

1

Jacquet, Russell

55-59

33.00

 

 

 

 

4X100m Relay Men

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Velegas

40-44

49.0

1

Renato

30-34

49.5

1

Kong

20-24

50.6

1

Smith

15-19

53.8

1

Jacquet

55-59

1:00.9

2

Fany

20-24

1:02.9

1

Walsh

60-64

1:12.8

1

Tritsch

70-74

1:33.2

 

 

 

 

4X100m Relay Women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Karbaksch

45-49

1:02.2

2

 

Team Pink (FrontRunners New York)

1:02.9

3

Coryat

50-54

1:22.7

 

 

 

 

1500m women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Ogle

40-44

6:45.2

2

Freese

FrontRunners New York 25-29

7:44.6

3

Berger

New York 65-69

9:41.6

DNS

Jaffe

 

 

DNS

Janelle

 

 

 

 

 

 

1500m Men 50+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McElhiney

50-54

4:51.3

1

Cascadden

55-59

5:03.3

2

Ross

50-54

5:09.8

3

Wintermute

50-54

5:22.4

1

Woods

60-64

5:39.5

2

Gauthier

60-64

6:19.6

1

Rodgers

65-69

7:00.5

DNS

Jones

 

 

 

 

 

 

1500m Men 

25+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Fleming

15

4:53.8

 

 

 

 

1

Ordog

25-29

4:55.5

2

Mullin

25-29

5:21.2

 

 

 

 

1

Wu

30-34

6:41.5

1

Vizcarra

35-39

4:31.7

 

 

 

 

1

Deason

40-44

4:55.5

2

Aquilar

40-44

5:11.7

 

 

 

 

1

Kawano

45-49

4:48.3

2

Manroney

45-49

5:58.0

 

 

 

 

 

 

 

 

Long Jump Women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

DISTANCE

1

AJ Stachelek

30-34

3.73 (-3.6wind)

2

Megan Jenkins

30-34

3.22 (-1.6wind)

1

Anna Jaffe

25-29

3.45 (-1.4wind)

 

 

 

 

400m women

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Stachelek

30-34

1.12.3

1

McDowell

35-39

1:12.6

1

Fazio

55-59

1:16.3

1

Karbaksch

45-49

1:21.3

2

Theofelis

45-49

1:23.5

2

Coryat

30-34

1:25.3

1

Jaffe

25-29

1:31.2

1

Dao

40-44

2:04

1

Berger

65-69

2:19.7

 

 

 

 

400m Men 40+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Kawano

45-49

58.5

1

Durgin

40-44

1:03.2

2

Arellano

45-49

1:06.8

2

Kong

40-44

1:08.6

3

Schloot

40-44

1:25.6

 

 

 

 

400m Men 20+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

54.2

1

Witergate

30-34

55.1

2

McPherson

20-24

57.5

1

Au

35-39

1:03.5

1

Walker

25-29

1:06.5

2

Wu

30-34

1:23.7

 

 

 

 

400m Men 50+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McElhiney

50-54

56.1

2

Smith

50-54

59.2

3

Giddens

50-54

1:03.9

1

Jacquet

55-59

1:06.5

4

Ross

50-54

1:06.8

2

Fleming

55-59

1:09.0

3

Rovig

55-59

1:26.3

DNF

Carscadden

 

 

 

 

 

 

400m Men 60+

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Koga

60-64

1:12.9

2

Ethyre

60-64

1:20.0

1

Graff

70-74

1:23.4

2

Graham

70-74

1:25.7

3

Lyons

60-64

2:01.2

 

 

 

 

Long Jump Men

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

Distance

1

Aaron Castillo

40-44

4.53 (-1.8wind)

1

Bussel Jacquet

55-59

4.74 (-3.6wind)

3

Andrew Schloot

40-44

2.61 (-1.4 wind)

2

Bas Koopers

40-44

4.41 (-1.8)

2

Woody Dietrich

55-59

4.11 (1.0wind)

1

Ben Hall

45-49

3.71 (1.9wind)

withdrew

Luke Wang

 

 

2

Reggie Shoulden

45-49

4.66 (-1.2wind)

1

Scott Mullin

25-29

4.88 (0wind)

 

 

 

 

 

FRIDAY, JULY 29, 2011

400M HURDLES (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

1:02.6

2

McPherson

20-24

1:05.1

1

Montelano

25-29

1:16.6

1

Hall

45-49

1:25.6

 

 

 

 

400M HURDLES (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jenkins

30-34

1:22.6

 

 

 

 

200M (F) HEAT 1

WIND -0.4

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Fazio

55-59

31.5

 

Karbaksch

45-49

33.3

 

Theofelis

45-49

34.6

 

Hearing

45-49

35.7

 

Dao

40-44

46.1

 

Berger

65-69

1:00.4

 

 

 

 

200M (F) HEAT 2

WIND -1.7

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

 

Stachelek

30-34

30.6

 

McDowell

35-39

33.2

 

Jaffe

25-29

34.7

 

Coryat

30-34

36.2

 

Freese

25-29

40.5

 

McKenna

25-29

42.9

 

 

 

 

200M (F) COMBINED RESULTS

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Stachelek

30-34

30.6

1

Fazio

55-59

31.5

1

McDowell

35-39

33.2

1

Karbaksch

45-49

33.3

2

Theofelis

45-49

34.6

1

Jaffe

25-29

34.7

3

Hearing

45-49

35.7

2

Coryat

30-34

36.2

2

Freese

25-29

40.5

3

McKenna

25-29

42.9

1

Dao

40-44

46.1

1

Berger

65-69

1:00.4

 

 

 

 

200M (M60+)

wind -0.2

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Koga

60-64

32.8

2

Entyre

60-64

34.3

3

Gauthier

60-64

37.2

1

Walsh

70-74

38.9

2

Lewis

70-74

49.7

 

 

 

 

200M (M50+)

wind +1.8

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

McEhiney

50-54

26.0

2

Giddens

50-54

28.5

3

Castle

50-54

29.0

4

Ross

50-54

32.3

 

 

 

 

200M (M55+)

wind 0.0

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jacquet

55-59

27.7

2

Dietrich

55-59

29.4

3

Rovig

55-59

37.3

 

 

 

 

200M (M40+)

wind -0.9

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Jones

40-44

24.4

2

Castillo

40-44

26.9

1

Brito

45-49

27.1

3

Villegas

40-44

27.4

4

Durgin

40-44

28.2

5

Koppers

40-44

28.4

 

 

 

 

200M (M25+)

wind -1.1

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Rockerbie

20-24

23.8

1

Wingate

30-34

24.1

1

Montelano

25-59

27.7

1

Au

35-39

28.0

 

 

 

 

5000M (F)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Janelle

50-54

24:14.7

1

McKenna

25-29

24:22.6

1

Hearing

45-49

24:29.1

1

Berger

65-69

35.34.3

 

 

 

 

5000M (M)

 

 

 

PLACE

NAME

AGE CATEGORY

TIME

1

Kawano

45-49

18:36.7

1

Ross

50-54

19:06.0

1

Aguilar

40-44

19:15.9

2

Sprinkle

45-49

20:19.7

2

Wintemute

50-54

20:22.9

1

Woods

60-64

20:45.6

1

Ordog

25-29

21:33.1

3

Monroney

45-49

22:42.8

2

Gauthier

60-64

22:59.4

1

Rodgers

65-69

24:47.3

1

Mittelstadt

55-59

25:16.4

2

Salman

40-44

26:42.3